šplhavnice neboli potos
Home,  Katalog pokojovek

Šplhavnice | Potos | Epipremnum Scindapsus “Pictus Trebie” | Satin Pothos

Je jen málo pokojovek, které mají tolik názvů. Šplhavnici se v českých končinách běžně přezdívá také potos. Je to populární pokojovka, kterou má doma snad každý. Nejčastěji se v českých domácnostech vyskytuje šplhavnice zlatá neboli Epipremnum Aureum. Mnohem zajímavější je ale varianta Pictus Trebie, která okouzlí sytě zelenými lísky s krásnou stříbrnou kresbou. Když ji vidíte, nemůžete ji považovat za obyčejnou.

Jedná se o pokojovku původem z Asie, která se však v našich domácnostech úspěšně usídlila již v dobách socialismu. Této popínavce bude slušet jakýkoliv volný kout v místnosti. Jedná se o rostlinku vhodnou na polostinné či dokonce stinné stanoviště. Nějaké světlo ke svému růstu sice potřebuje, ale roste skutečně téměř kdekoliv. Naopak sluníčko, které může snadno popálit její listy v oblibě nemá.

Je to ideální pokojovka na zvýšená místa – třeba na poličku, do knihovny, na ledničku v kuchyni, na polici v chodbě apod. Vyjímat se rovněž bude v závěsném květináči. Dokáže též šplhat po opoře (proto název šplhavnice) a je schopna dorůst opravdu obdivuhodné délky či výšky.

Bohužel čím je delší, tím je pro ni náročnější udržet první listy. Pokud jí už výrazně prosvítají stonky a vám se její vzhled nelíbí, můžete šplhavnici snadno omladit.

Na jaře z ní odříznete jednotlivé lístky i s kousky stonků, dáte do vody, počkáte až pustí kořeny a pak je zasadíte do propustného substrátu pro pokojové rostliny s dostatečným množství perlitu a piniové kůry. Potosu se bude líbit i v rašelině.

Epipremnum má rovněž rádo rosení a vlhký vzduch. Přímo ho ale nevyžaduje. K péči vám tedy stačí jen opravdové základy v podobě přiměřené zálivky a občasného pohnojení. Bude vděčné i za občasnou sprchu s dalšími pokojovkami.

Epipremnum Pictus Trebie je o něco náchylnější na přelití a prochladnutí než jeho kolega Aureum. V takovém případě mu začnou hnědnout některé listy. Nejlépe uděláte, když tyto listy odstraníte a před příští zálivkou necháte svou pokojovku dokonale proschnout.

Rychle rostoucí pokojovka i pro nezkušené pěstitele

Náročnost pěstování: vhodná pro začátečníky
Velikost: popínavá rostlina, která dosáhne délky i několika metrů
Stanoviště: polostinné stanoviště je ideální, zvládá ale i stín
Substrát: substrát pro pokojové rostliny smíchaný s perlitem a piniovou kůrou (nebo rašelina)
Množení: vrcholovými řízky, kdy odstřihnete listy s kouskem stonku a vložíte do vody
Zálivka: mírná, zaléváme vždy až po proschnutí substrátu
Rosení: ANO
Sprchování: ANO
Hnojení: 2x měsíčně