sedum burrito
Home,  Katalog pokojovek

Sedum morganianum “Burrito” | Rozchodník | Opičí ocásek

I když třeba úplně nepatříte k milovníkům sukulentů, pořiďte si domů Sedum Burrito. Jedná se o populární pokojovku, která by neměla chybět ve sbírce žádnému “urban jungle” nadšenci.

Sedum Burrito pochází z jižního Mexika a Hondurasu. Jedná se o popínavou rostlinu, která se bude vesele plazit na vašem okně. Umístěte ji ideálně na jižní okno, protože stejně jako ostatní sukulenty i ona miluje přímé sluníčko. Slušet ji bude i závěsný květináč či síťka macrame. Jen jí k ní zajistěte dostatek světla (ideální stanoviště je tak nad oknem či v blízkosti okna.

Co se týká zálivky, vsaďte v tomto případě na vlažnou odstátou vodu, kterou zalévejte i v období největších veder velmi opatrně, protože Sedum Burrito je citlivé na přelití a jeho stonky by vám mohly začít uhnívat. Zalévejte ho tedy ideálně zespoda až po úplném vyschnutí kořenového balu.

Laicky potřebu vody poznáte jednoduše – listy Burrita se začnou scvrkávat. Vodu v podmisce nenechávejte stát zbytečně dlouho. Do půl hodinky by rostlinka měla natáhnout potřebnou vlhkost. Při přelití budou listy žloutnout a opadávat.

Sedum Burrito je velmi křehké. Už když si ho povezete domů z obchodu, pravděpodobně pár lístků či rovnou celých stonků neopatrnou manipulací odlomíte. Naštěstí vám kompenzací bude snadné řízkování, kdy lístky stačí jen položit na substrát a ony samy zakoření.

Ideální pokojová teplota je kolem 22 °C. Udržovat by se takto měla po celý rok. Pokud se bude rostlince dařit, v létě vás potěší i jemnými růžovými květy.

Hravá pokojovka pro milovníky sukulentů

Náročnost pěstování: vhodná i pro začátečníky
Velikost: kompaktní rostlina, jejíž stonky se mohou natáhnout až do 1 metru
Stanoviště: přímé světlo (jižní okno)
Substrát: substrát pro kaktusy a sukulenty
Množení: vrcholovými řízky, které se položí na substrát a nechají zakořenit
Zálivka: zalévat zespodu vždy až po vyschnutí substrátu
Rosení: nevyžaduje
Sprchování: nevyžaduje
Hnojení: 1x měsíčně