kaktus
Články,  Home,  Péče o pokojovky

Jak na pokojovky v zimě – omezte zálivku a dopřejte jim sluníčko

A ještě si dejte dobrý pozor na škůdce, kteří si na nich v tomto ročním období rádi smlsnou. Zimní péče o pokojovky sice není žádná velká věda – na mnohé z nich totiž můžete úplně zapomenout – na druhou stranu jsou i pokojovky, které zimu zvládají s obtížemi a některé z nich ji bohužel nepřežijí. Tady je pár tipů, které v příštích chladných měsících určitě oceníte.

Tip č. 1 – Pokojovkám stačí jen minimum vody

I když vaše kvítka byla během jara a léta žíznivá, zálivku s příchodem chladných a krátkých dnů opravdu výrazně omezte. Většinu rostlin stačí zalévat jednou týdně, některé z nich i jednou za deset dní a jiné dokonce jednou měsíčně.

Obzvlášť rostliny s dužnatými stonky a tuhými listy si vodu nasáknou a moc často ji tedy nepotřebují. Pokud je budete navzdory jejich potřebám zalévat, uhnijí.

Se zálivkou v zimních měsících opatrně..

Tip č. 2 – Všechny pokojovky potřebují světlo a slunce

I pokojovky, které jste měli v létě umístěné v temném koutu vašeho obývacího pokoje, ocení během zimy více světla. Je to z důvodu, že dny se zkracují a obecně je světla mnohem méně než v létě. Dařit se jim proto bude nejlépe na jižním nebo na východním okně či v jejich blízkosti.

Příliš nedoporučuji pokojovkám přisvětlovat umělým světlem. Nejenže pro ně není přirozené, ale ještě byste jejich listy mohly popálit.

Tip č. 3 – Hnojte a přesazujte až na jaře

I pokud si přinesete kvítko ze supermarketu či hobbymarketu, už ho letos ideálně nepřesazujte. K přesazování se uchylte pouze tehdy, když je substrát bídné kvality. Zvolte ale na živiny méně bohatý substrát, který dostatečně provzdušníte perlitem a kůrou, což je i dobrá prevence proti zahnívání kořenů.

Protože pokojovky mají během zimy vegetační klid, nepodporujte jejich růst hnojením. Obecně i listy, které vyrostou přes zimu, jsou menší a je to tak správně.

Tip č. 4 – Vyvarujte se nepříjemných škůdců

Škůdce si lehce přinesete na nových pokojovkách z hobbymarketu, protože stačí jedno vajíčko, které lehce přehlédnete, i když rostlinu pečlivě prohlédnete. Škůdci se často nachází v zemině nebo mohou přiletět i z venku oknem – třeba o teplém podzimním dnu. Nové rostliny tak vždy dávejte alespoň na 14 dní do karantény.

Pozor na třásněnky a svilušky, jsou v zimě reálnou hrozbou..

Preventivně je neošetřujte žádnými chemickými postřiky. Odolnost rostlin během zimy zvýšíte třeba tím, že jednou měsíčně do zálivky přidáte trochu lignohumátu (ten se nepovažuje za hnojivo, protože obsahuje pouze rostlinné výtažky). Dále můžete své pokojovky rosit destilovanou vodou s kapkou mýdla a nimbového oleje. Na zálivku můžete jednou za čas použít také výluh z kopřivové natě.