zahradní ohniště
Články,  Home,  Zahrada

Jak na praktické a nápadité zahradní ohniště

Také si během letních měsíců rádi upečete buřty, klobásy nebo kuře na rožni? Pak vám možná přijdou vhod naše chytré tipy na to, jak vyrobit a kam vhodně umístit zahradní ohniště. To je zajímavou a často i levnou alternativou k zahradnímu krbu, grilu či k udírně. Může však volný prostor s grilem spojovat a tím tak vytvořit perfektní zázemí pro vaši rodinu i přátele.

Jak postavit zahradní ohniště

Ideální je cihlové, betonové, kamenné nebo ocelové zahradní ohniště, které je téměř nezničitelné a vydrží sloužit dlouhá léta. Určitě si vzpomene na klasická levná ohniště, s nimiž se i dnes často setkáte v přírodě. Většinou se jedná o volné místo, které je dokola obložené kamenem. Uvnitř něj pak můžete bezpečně rozdělávat oheň, protože nehrozí, že by vzplálo něco v jeho okolí.

Stylové ohniště, které dobře splyne s celou zahradou.

Alternativou k pevnému zahradnímu ohništi jsou ohniště přenosná, která si umístíte tam, kde je potřebujete. Toto ohniště nepálí trávu na vaši zahradě a nezabírá místo po celý rok. Představuje ho speciální žáruvzdorná nádoba, v níž vlastně rozděláváte oheň. Jedná se tak rovněž o velmi zajímavé řešení.

Přenosné ohniště umístítě na dlažbu i na trávník.

Ohniště můžete zakoupit nebo si ho doma sami vyrobit (pokud jste dostatečně zruční).

Ohniště nemusí být složité, zvládne ho navrhnout i laik

Nejprve si ohniště nakreslete a dopracujete se k jednotlivým rozměrům. Poté vyberte vhodné místo, abyste měli jistotu, že se vám na něj vejde. Ideální je prostor chráněný před větrem, který není příliš vzdálený od vašeho domu (pro zajištění občerstvení). Počítejte také s venkovním posezením.

Ohniště může být kulaté, oválné nebo i hranaté. Stanovte si jeho tvar spolu s rozměry a vykopejte díru na základy. Nemusí být příliš vysoké, protože pak se stává hůře přístupné. Položte jednotlivé kameny a spáry mezi nimi vysypte drobným štěrkem, který zajistí celistvý dojem.

Minimalisté ohniště vynikne v každé zahradě.

Ohniště během roku nevyžaduje téměř žádnou péči. Musíte z něj pouze pravidelně vybírat popel. Může být malé i velké, záleží pouze na vašich specifických požadavcích. Pro více lidí jsou samozřejmě vhodnější větší ohniště, pokud naopak tradičně opékáte pouze ve čtyřech, pravděpodobně vám bude vyhovovat i některá z menších konstrukcí.