modlivka
Home,  Katalog pokojovek

Modlivka | Maranta Leuconeura “Fascinator Tricolor” | Prayer Plant

Další populární “must have” pokojovka, která byť není příliš vhodná do suchého bytu, se těší velké oblíbě. Maranty jsou často zaměňovány za rostliny druhu Kalatea a není se čemu divit, protože mají velmi podobné nároky na prostředí, jsou si blízko příbuzné a i v přírodě rostou blízko sebe.

Konkrétně Maranta Leuconeura je u nás běžně k sehnání i v supermarketech. Když na ni někde narazíte a budete uvažovat o její koupi, dejte si pozor, abyste si spolu s ní domů nepřinesli i nějaké parazity. Často trpí na svilušky, molice, vlnatky apod. Je to daň za její vysoké požadavky.

Nejlépe se jí daří ve vlhkém prostředí. Kromě hojné zálivky tak vyžaduje i poměrně vysokou vzdušnou vlhkost. Na zálivku i zvlhčování doporučujeme použít filtrovanou nebo destilovanou vodu.

Je několik způsobů, jak marantu zvlhčovat. Asi nejlepší je přímo použití zvlhčovače, který bude marantu po celý den rovnoměrně zásobovat párou. Další možností je použití obyčejného postřikovače několikrát denně, případně podmisku rostlinky můžete zaplnit vlhkými oblázky.

Maranta je okrasná nejen svými oválnými listy s výrazným červeným žilkováním, ale i drobnými světlými květy, kterých se můžete při dobré péči dočkat během letních měsíců.

Rostlina bude spokojená v polostínu. Určitě by na ni neměly dopad sluneční paprsky, které její jemné listy lehce spálí. Během roku má ráda stabilní teploty, takže určitě to není vhodný adept na zimování.

Pokud přijde řeč na rozmnožování rostliny, tak to lze pouze vrcholovými řízky. Dejte si však pozor, abyste neustřihli pouze samotný list, ten vám nikdy správně nezakoření. Důležité je list odstřihnout i se stonkem, na které se nachází takzvané kolínko. To pak dáte do vody a během několika týdnů se dočkáte prvních kořenů.

Řízky se silnými kořeny pak můžete zasadit do květináče se směsí substrátu pro pokojovky, který obohatíte o perlit a piniovou kůru. Maranty je lepší sázet do plastových než terakotových květináčů, protože ty od rostlin zbytečně odvádějí vlhkost.

Modlivka je citlivá na přehnojení, které se projevuje hnědnutím špiček listů. Tedy stejně jako příliš suchý vzduch nebo zalévání neodstátou vodou.

Pro modlivky je zajímavostí, že jejich listy mají schopnost reagovat na světlo a tmu. Když je světlo, listy se sklání dolů, ve tmě se zase napřimují k sobě. Jedná se o nepatrný rozdíl, kterého si třeba sami ani nevšimnete. Ledaže byste si natočili časosběrné video.

Náročná modlivka uchvátí zajímavými zeleno-červenými listy

Náročnost pěstování: vhodná pro pokročilé
Velikost: kompaktní rostlina, která se však rozpíná a vytváří převislý závěs listů
Stanoviště: polostín v blízkosti jižního, východního nebo západního okna
Substrát: substrát pro pokojové rostliny smíchaný s perlitem a piniovou kůrou
Množení: vrcholovými řízky s kolínkem, které se nechají zakořenit ve vodě
Zálivka: vydatná, substrát by neměl zcela vyschnout
Rosení: ANO
Sprchování: ANO
Hnojení: 1x měsíčně