crassula perforata
Home,  Katalog pokojovek

Tlustice | Crassula perforata | String of Buttons

Tahle jihoafrická krasavice uchvátí svými dlouhými štíhlými stonky s listy připomínajícími malé knoflíky (i proto si v zahraničí vysloužila přezdívku string of buttons).

Crassula perforata je druhem tlustice. Tento druh zahrnuje na 300 různých pokojovek, z nich neznámější je asi tlustice vejčitá (crassula ovata), běžně tvarovaná i jako bonzaj.

Crassula perforata se řadí mezi rychle rostoucí sukulentní pokojovky, ideální pro pěstování ve standardních květináčích i závěsných nádobách.

Jaké má crassula perforata nároky na pěstování? Je především náročná na světlo. Nejlépe se ji bude dařit na slunném stanovišti. Ani letní sluníčko nespálí její listy. Rovněž jí prospěje letnění venku na terase nebo na balkoně. Doma ji umístěte na okno směřující na jih.

Co se týká zálivky, tak zde opatrně. Tlustice je náročná na přelití. Zalévejte ji i během léta spíše sporadicky, zeminu vždy nechte dokonale proschnout. Na jejích listech si snadno všimnete, že rostlina začíná vadnout. Právě v tento okamžik je ideální ji zalít. Rosení nevyžaduje.

Nejlépe se jí tak budete dařit, pokud na ni téměř zapomenete. Jen na zimu je dobré ji umístit třeba do zimní zahrady, které určitě dá ráda přednost před teplým suchým bytem, kde v nehostinném prostředí přitahuje červce, mšice i jiné škůdce.

Jako zemina nejlépe poslouží směs pro kaktusy a sukulenty s podílem perlitu. Crassulu určitě nemusíte přesazovat každoročně, stačí až tehdy, když začíná přerůstat svůj původní květináč. Jako většině sukulentů jí to bude nejvíce slušet v terakotě, která zároveň pomáhá s regulováním zálivky. Od jara do podzimu ji hnojte jednou až dvakrát měsíčně hnojivem pro kaktusy a sukulenty.

Crassula vás okouzlí nejen svými zajímavými listy, ale též drobnými kvítky, které se objevují od prosince až do srpna.

Jihoafrická crassula s knoflíkovými lístky

Náročnost pěstování: vhodná i pro začátečníky
Velikost: dorůstá do 100 cm, je to však i kompaktní rostlina
Stanoviště: světlé, snese i přímé slunce (jih)
Substrát: pro kaktusy a sukulenty
Množení: vrcholovými řízky, které se nechají zaschnout a poté zapíchnou do zeminy
Zálivka: zalévat vždy až po vyschnutí substrátu, v zimě výrazně omezit
Rosení: nevyžaduje
Sprchování: nevyžaduje
Hnojení: 2x měsíčně