svícník
Home,  Katalog pokojovek

Svícník | Ceropegia woodii |String of Hearts

Svícník – rostlina našich maminek a babiček. Zatímco dříve se v českých domácnostech svícník nacházel úplně běžně, dnes už se jedná spíše o neobvyklou pokojovku, skrytý poklad, na který ale občas narazíte v nějaké chalupě.

Latinsky se svícník nazývá Ceropegia woodii, anglicky pak String of Hearts. Když se na něj dobře podíváte, tak si určitě povšimnete, že jeho lístky připomínají drobná srdíčka. Právě pro tvar svých listů je tak populární a dnes patří mezi must have kvítka, bez nichž se váš interiér rozhodně neobejde.

Svícník je ideální pokojovkou do pracovny, do obýváku i do ložnice. Je vhodný pro pěstování v závěsných nádobách, protože jeho stonky mohou dosáhnout délky až ke dvěma metrům. Ať už ho zavěsíte v macrame do prostoru nebo ho dáte na poličku vedle rodinných fotek, bude mu to slušet.

Lístky svícníku jsou zeleno-bílo-fialové, záleží, na jakou variantu v obchodě zrovna natrefíte.

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, tak se svícník řadí mezi sukulenty. Zalévat by se tedy měl vždy až po proschnutí, protože je citlivý na uhnívání stonků. I když vám ale začne uhnívat, nic není ještě ztraceno. Stonky můžete ustřihnout a nechat zakořenit ve vodě, případně píchnout do nového substrátu. Tímto způsobem můžete svůj svícník o třech stoncích i pěkně zahustit.

Kromě panašovaných listů svícník celoročně zdobí také drobné bílofialové květy (připomínající svíčky), které sklidí úspěch u každého urban jungle nadšence.

Stejně jako je svícník citlivý na přelití, je citlivý i na uschnutí. Substrát je sice potřeba nechat dokonale proschnout, svícník by ale určitě neměl v suché zemině zůstat třeba týden. Pak reálně hrozí, že vám tento sukulent uschne.

Líbí se mu na slunečném i polostinném místě a nevadí mu ani suchý vzduch, takže nevyžaduje časté rosení či sprchování. Jako substrát je ideální běžný substrát pro pokojovky, obohacený o perlit a piniovou kůru. Od jara do podzimu svícník ocení hnojení – stačí jednou za měsíc standardním hnojivem pro pokojovky. Není vhodný pro letnění a při přesazování je třeba dát pozor, aby se stonky nepoškodily (ideálně tedy vůbec nezasahovat do kořenového balu).

Svícník, nenáročná pokojovka, která zažívá renesanci

Náročnost pěstování: vhodná i pro začátečníky
Velikost: kompaktní rostliny, jejíž stonky mohou sahat desítky centimetrů
Stanoviště: přímé i rozptýlené světlo (jih, východ, západ)
Substrát: substrát pro pokojové rostliny s příměsí piniové kůry a perlitu
Množení: vrcholovými řízky, které se nechají zakořenit ve vodě nebo se vsadí do substrátu
Zálivka: zalévat vždy až po vyschnutí substrátu
Rosení: nevyžaduje
Sprchování: nevyžaduje
Hnojení: 1x měsíčně