levná kuchyně může být moderní
Články,  Home,  Interiérová inspirace

Levná kuchyně – ano nebo ne?

Kuchyň, obzvlášť pokud rádi vaříte nebo pečete, je jedním z nejdůležitějších míst v domácnosti. Obecně v kuchyni většina z nás tráví značnou část ze svého dne, proto se na ní nevyplatí šetřit. Navíc ji nepořizujete každý rok novou, ale předpokládá se, že je to investice na 10 nebo klidně i 20 let. Jestliže chcete levnou kuchyň, můžete se pustit do některých kompromisů a s pořizovací cenou se dostat třeba jen na 20 000 Kč. Že nevěříte?

Levné kuchyně nejsou na míru (pokud si je sami nevyrobíte)

Za kuchyň od truhláře zaplatíte jiné peníze než za kuchyň z Ikey nebo třeba ze Sika. Pokud ale vaše místnost nemá ideální rozměry, možná se při plánování i finálním sestavování takové kuchyně natrápíte.

Zatímco truhlář vám vyrobí i skříňky v atypických rozměrech, nábytková centra nabízejí skříňky o šířce třeba jen 20, 40, 60 a 80 cm. Záleží na konkrétním výrobci. Narazit také můžete při koupi pracovní desky nebo nástěnného panelu. V nábytkovém centru seženete desku v délce 2 nebo 3 metry bez spojů, delší však ne – pokud tedy chcete vyšší kvalitu, doporučujeme obrátit se na truhláře.

Jednoduchá a útulná kuchyňská linka v přírodních odstínech.

Ještě můžete svou kuchyň vzít jako DIY projekt a improvizovat. Šířka kuchyňských korpusů se dá libovolně upravit, pokud na to máte doma speciální nářadí. Rovněž nepotřebujete panel za kuchyňskou linku, ale vystačíte si s nalepovacími voděodolnými obklady.

Kvalita kuchyňských skříněk a úchytek

Pokud vybíráte kuchyň, měli byste pečlivě zkoumat kvalitu korpusů a krycích panelů u kuchyňských skříněk. Jedná se o nejvíce namáhaný nábytek v celé kuchyni – některé skříňky otevřete i mnohokrát za den. Jejich zásuvky by navíc měly dobře unést veškeré nádobí a další věci, co se do nich rozhodnete uložit.

Výběr spotřebičů hraje zásadní roli

Kromě kvality samotných kuchyňských skříněk a pracovní desky nezapomínejte pečlivě vybírat spotřebiče. Varné desky se dnes nejčastěji vyrábějí indukční, které jsou nejefektivnější cestou ohřevu. Troubu doporučujeme zvolit horkovzdušnou nebo parní, která mnohem lépe připravuje pokrmy než obyčejná elektrická trouba. Dbejte také na výběr myčky nádobí, případně pračky, pokud ji umísťujete do kuchyňské linky.

Nezapomeňte na osvětlení

U levné kuchyně si často nemůžete vybrat osvětlení přesně podle svých představ. Osvětlení v kuchyňské lince dnes běžně řeší LED pásky. Ideální je pro LED pásek vyfrézovat drážku do kuchyňské skříňky a tam ho pak nainstalovat. Ne v každém kuchyňském studiu vám ale toto udělají, protože ne vždy nabízejí osvětlení.

Dá se ušetřit na montáži kuchyně?

Výběr pěkné kuchyně spolu s kvalitními spotřebiči ale není zárukou úspěchu. O tom, jak bude vaše kuchyň vypadat, hodně vypovídá i montáž. Když chcete ušetřit a jste hodně manuálně zruční, můžete si kuchyňskou linku sestavit sami. Ušetříte pár tisíc korun a zajistíte si zábavu na několik dalších víkendů.

Praktické využití poliček na zdi. Okno vpustí do malé kuchyně dostatek světla.

U odborné montáže máte však jistotu, že technici vše provedou správně, a pokud se dopustí nějaké chyby, můžete kuchyň reklamovat. Pokud kuchyň montujete sami, je to vše na vaši vlastní zodpovědnost.

Co je malé, to je hezké

A platí to i u kuchyně. Jestliže sháníte kuchyň do malého bytu nebo třeba jen do podnájmu, nevyplatí se do ní investovat velké peníze. Když plánujete kuchyň o rozměru pracovní plochy kolem dvou metrů, tak vás rozhodně nemusí vyjít draze. Můžete do kuchyně instalovat jen základní spotřebiče, vsadit na spodní skříňky a ty nástěnné nahradit třeba otevřenými policemi, do kterých uložíte nádobí, které každodenně používáte.

Další možnost, jak nahradit nástěnné kuchyňské skříňky – zavěsit často používané nádobí na zeď.

Podělte se s námi v komentářích, jaká je vaše kuchyň a jak jste s ní spokojeni.