takové dřevostavby jsou moderní na severu
Články,  Dům,  Home

Výhody a nevýhody dřevostavby

Dřevostavba versus cihlový dům – to je dilema, které právě teď jistě řeší spoustu z vás, kteří plánují výstavbu svého vlastního bydlení. V dnešním článku jsme se proto rozhodli shrnout hlavní výhody a nevýhody dřevostavby. Ačkoliv někdo může mít pocit, že dřevostavba je archaické bydlení, patří stavby ze dřeva stále k aktuálním trendům. Mezi jejich hlavní výhody lze považovat komfort, úspornost a příznivou cenu.

Dřevostavby a jejich izolační vlastnosti

Dřevostavby mají dobré tepelné izolační vlastnosti. O něco hůře jsou na tom se zvukovou izolací. O tom, že dřevo špatně izoluje zvuk se můžete přesvědčit například v patrovém nebo v podkrovním domě, kde mezi jednotlivými patry uslyšíte opravdu o něco více než v případě domu z cihel. Na izolaci tepelnou se využívá dřevo v kombinaci s minerální vatou a dalším fasádním izolantem. Díky těmto aspektům mají dřevostavby jen velmi minimální tepelné ztráty.

Luxusní dřevostavba v horách poskytuje úkryt pro útěk od reality.

Získejte větší obytný prostor

Všichni víme, že cena pozemků obzvlášť ve městech a v jejich blízkosti je značně vysoká. Pokud chcete získat navíc obytný prostor, ale rádi byste zachovali půdorys rodinného domu, nemusíte hned bourat pomyslné zdi. Příčky ze dřeva jsou tenčí než příčky zděné a vy tak díky dřevěné konstrukci ušetříte několik metrů čtverečních (záleží samozřejmě na konkrétní dispozici vašeho domu).

Dřevostavba je ekologická

Jestliže smýšlíte ekologicky, je pro vás také dřevostavba tím pravým ořechovým, protože její konstrukce je šetrná k celému životnímu prostředí. Uhlíková stopa (tedy množství vypuštěných skleníkových plynů při výstavbě) je v případě dřeva dokonce kladná.

Záleží na kvalitě provedení

Dřevostavbu si jen těžko postavíte sami. Rozhodněte se proto pro dřevostavbu na klíč u kvalitní firmy. Na materiálech ani na technickém provedení zbytečně nešetřete, obzvlášť pokud dům plánujete používat dalších 20, 30 nebo třeba 40 let. Dřevo je materiál, který pracuje, a pokud bude stavba nekvalitní, může se to v budoucnu negativně projevit na technických vlastnostech.

Dřevostavbu často na první pohled vůbec nepoznáte..

Stejně jako u cihlových domů, tak i u dřevostaveb můžete vybírat mezi různými technologiemi výstavby. U dřeva oceníte suchou výstavbu v kratších termínech a také nenáročnou likvidaci. Buďte však nároční na přesnost stavby a na dbejte na důsledné zpracování detailů. Právě tyto faktory se mohou negativně odrazit v životnosti budovy.