zámková dlažba nebo štěrk?
Články,  Home,  Zahrada

Zámková dlažba na chodník, na terasu i na příjezdovou cestu

Jestliže vybíráte venkovní dlažbu, je pro vás připraven široký sortiment produktů. Výrobci a obchodníci často nabízejí zámkovou dlažbu v různých dekorech, která je univerzálním řešením. Domnívali jste se, že se zámková dlažba používá pouze na městské chodníky? Nikoliv, “zámkovka” je velmi populární i v kombinaci s rodinnými domy.

Proč právě “zámková dlažba”

Zámková dlažba nemá svůj název po žádném zámku či hradu, ale získala ho díky svému tvaru. Charakterizují ji tvarové zámky, pro které se tato dlažba snadno pokládá na venkovní zpevněné plochy. Zámky jsou rovněž výhodné proto, že brání horizontálnímu posunu dlaždic. Zámkovku tak můžeme doporučit i na hodně namáhaná místa, jakým je třeba příjezdová cesta ke garáži.

Mezi hlavní přednosti patří:

  • vysoká pevnost,
  • nízká obrusnost,
  • velká mrazuvzdornost,
  • odolnost proti mechanickému poškození.

Jedná se o velmi kvalitní a stálou krytinu, která je již z výroby ošetřena trvalou impregnací. Díky ní na dílech neulpívají drobné nečistoty.

Jak na výběr zámkové dlažby

Laik samozřejmě bude vybírat krytinu podle designu. Jistě chcete, aby se hodila na váš dvorek či zahradu, jaké další vlastnosti byste ale měli sledovat?

Použití dlažby v zimní zahradě

V první řadě je nutné uvažovat nad nosností. Ta je dána tloušťkou a tvarem jednotlivých dílců. Prodejce by vám tedy měl dokázat poradit, jaká dlažba je z tohoto pohledu vhodná na vaši plochu. Na terasy a chodníky lze doporučit dlažbu o tloušťce od 40 do 45 mm, na cesty 60 mm a na velmi zatěžované plochy až 100 mm.

Při výběru také zohledněte půdu, na níž budete dlažbu pokládat. Například jílová půda vyžaduje pečlivější podklad a silnější dlaždice než sušší půda. Ani mrazuvzdornost u všech dlažeb není stejná. Volit můžete také mezi protiskluzovým a hladkých povrchem. Oba typy povrchů mají výhody i nevýhody.

Na dlažbě tak příliš nešetřete, protože zde obvykle platí spojení, že čím je dlažba dražší, tak je i kvalitnější. Barevně můžete zámkovou dlažbu kombinovat dle vlastní fantazie.

Pokládka zámkové dlažby není pro amatéry

Aby vaše dlažba byla dokonale rovinná, je potřeba mít dostatečně zhutněnou zeminu a na ní uloženou drenážní vrstvu v podobě štěrku a písku. Na podkladových materiálech rozhodně nešetřete. Jinak hrozí, že se vám dlažba začne propadat a drolit.

Spáry se nejčastěji vytvářejí křemičitým pískem, voda se pak dostane do podkladu a rozptýlí se do půdy. Zámková dlažba se vám tak nepodmočí.