philodendron red emerald
Home,  Katalog pokojovek

Filodendron | Philodendron “Red Emerald”

Rozhodně jeden z nejkrásnějších philodendronů. Obecně philodendrony, monstery či tchýniny jazyky teď hrají prim. Ačkoliv je mnoho lidí vnímá jako pokojové rostliny z dob socialismu, kdy plnily chodby ve školách a čekárny u lékařů, jsou dnes velmi populární. A to i ve světě.

Philodendron “Red Emerald” je u nás celkem běžně k sehnání. Mnoho lidí tento exemplář pěstuje doma, občas na něj narazíte i v hobby marketech, kde jsou ale málokdy k dostání menší rostlinky. Většinou tak musíte pořídit velkou rostlinu, která je ideální třeba do obýváku, ložnice nebo na chodbu.

Stejně jako mnohá další áronovitá kvítka, i philodendron potřebuje ke svému růstu oporu. Jeho dlouhé stonky jsou schopné šplhat třeba po mechové tyči desítky centimetrů. Můžete je také upevnit na stěnu v místnosti nebo dát do temného koutu na skříň do ložnice. Ačkoliv přímo nevyhledává stinná místa, dokáže se perfektně adaptovat i na horší světelné podmínky.

Philodendron “Red Emerald” dostal své jméno od červeně zbarvených stonků. Na ty navazují středně velké až velké zelené listy (dle stáří filodendronu).

Pěstovat byste ho měli na polostinném stanovišti. Má rád rozptýlené světlo a naopak je potřeba se vyhnout přímým slunečním paprskům, které jeho listy snadno spálí. Ideální pokojová teplota je mezi 18 až 22 °C. V pohodě tak přezimuje i v teplém a suchém bytě.

Pokud přijde řeč na zálivku, zalévejte svůj philodendron vydatně, ale vždy až po úplném proschnutí substrátu. Nadbytek vody způsobuje žloutnutí listů. Protože se jedná o kyselomilnou rostlinu, tak se mohou při jejím zalévání kohoutkovou vodou objevit hnědé špičky listů (ty jsou typické i pro časté přesychání substrátu). Řešením je zalévat filtrovanou nebo destilovanou odstátou vodou.

Philodendron “Red Emerald” ocení i rosení, sprchování nebo alespoň otírání prachu z listů. Jako substrát poslouží směs rašeliny, perlitu a piniové kůry. Místo rašeliny lze použít i běžný substrát pro pokojové rostliny. Během vegetace ho dvakrát za měsíc pohnojte plným hnojivem.

Tropické kvítko vděčné i za minimální péči

Náročnost pěstování: vhodná i pro začátečníky
Velikost: dorůstá do 200 cm, ideálně kolem opory
Stanoviště: rozptýlené světlo (východní, západní okno)
Substrát: rašelina s příměsí piniové kůry a perlitu
Množení: vrcholovými řízky, které se nechají zakořenit ve vodě
Zálivka: zalévat vždy až po vyschnutí substrátu
Rosení: ANO
Sprchování: ANO
Hnojení: 2x měsíčně