poděnka
Home,  Katalog pokojovek

Poděnka “tricolor”| Voděnka |Tradescantia

Druh Tradescantie zahrnuje na 30 různých rostlin. Jsou to oblíbené plazivky, které vyniknou především na poličkách nebo v knihovnách, kde vás uchvátí záplavou drobných lístků.

Jsou také skvělé do závěsných nádob. Jejich listy mohou být zelené, fialové, růžové, žluté nebo i bílé. Některé druhy vás dokonce potěší od zimy do jara drobnými květy.

Poděnku celoročně umístěte na světlé stanoviště bez přímého letního slunce. Ostré sluneční paprsky by mohly spálit její jemné listy. Celoročně je pro ni vyhovující pokojové teplota, takže pokud nemáte zahradní domeček nebo zimní zahradu, ničemu to nevadí.

Co se týká zálivky, tak během léta vyžaduje zálivku vydatnou (je tedy ideální pokojovkou i pro všechny přelívače), v zimě naopak vodou můžete trochu šetřit. Zalévejte ji ale vždy až po úplném proschnutí substrátu, jinak by hrozilo uhnívání kořenů. Zalévat můžete z vrchu i zespodu do podmisky.

Celoročně si také dejte pozor na suchý vzduch. Poděnka ocení pravidelné rosení, podmisku s vlhkými oblázky nebo přítomnost zvlhčovače v místnosti.

Od jara do podzimu ji přihnojujte jednou za 14 dní tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Přesazujte ji na jaře, ideálně do terakotového květináče. Volte běžný substrát pro pokojové rostliny, smíchaný s perlitem a kůrou. Vhodný je i substrát s vyšším obsahem rašeliny.

Pestrobarevná kráska s drobnými lísky

Náročnost pěstování: vhodná i pro začátečníky
Velikost: kompaktní rostlina, která vypadá dobře i v malém květináči
Hydroponické pěstování: ANO
Stanoviště: světlé bez přímého slunce
Substrát: pro pokojové rostliny s příměsí piniové kůry a perlitu
Množení: vrcholovými stonkovými řízky
Zálivka: v létě vydatná, v zimě mírná
Rosení: ANO
Sprchování: ANO
Hnojení: 2x měsíčně