pepřinec tupolistý
Home,  Katalog pokojovek,  Pokojovky

Pepřinec tupolistý | Peperomia obtusifolia

Pepřinec patří mezi oblíbené a často vyhledávané pokojovky. Pokud jste “urban jungle” začátečník, určitě mohu pořízení peperomie jen doporučit. A to z několika důvodů. Jedná se o nenáročnou pokojovku, která má krásné sytě zelené nebo panašované lístky. Stojí pár korun a i drobné nedostatky v péči zvládá s pokorou.

Pepřince jsou jednoznačně jedny z nejzajímavějších pokojovek. Naleznete je téměř v každém hobbymarketu a leckdy ani nepoznáte, že se jedná o stejný druh. Některé jsou sytě zelené, jiné světle zelené. Existují i pepřince s červenými listy. Rozmanitá je i velikost lístků a jejich tvar. Nakonec jedny rostou vzpřímeně a druhé se plazí.

Když přijde řeč na pepřinec tupolistý neboli peperomia obtusifolia, jak ho nazýváme v latině, jde o pěknou a vděčnou pokojovku, která netrpí na suchý vzduch ani na škůdce. Je to zkrátka sen každého začátečníka.

Jedná se o kompaktní rostlinu, která se na první pohled podobá sukulentu. Listy má totiž obzvlášť tuhé. Takové listy značí, že v nich je rostlina schopna zadržovat vodu a není tedy potřeba ji nadměrně zalívat. Naopak poznáte, když už má žízeň, protože listy nebudou tak pevné, spíše se na dotek změní v měkké a poddajné.

Z vlastní zkušenosti musím říci, že pepřinci tupolistému se nejlépe daří na jižním okně. Umístit ho můžete i na okno východní. Dobré však mu zajistit dostatek světlé. Ani přímé sluníčko obvykle nevadí.

Pepřinec je poměrně náchylný na uhnívání kořenů, takže nad jeho zálivkou přemýšlejte. Při přelití stonky začínají rychle uhnívat a hnědnou. Málokdy lze proces definitivní záhuby zvrátit přesazením do čistého a suchého substrátu. Pepřinec ocení směs pro pokojové rostliny namíchanou s perlitem a piniovou kůrou. Na přelití si dejte pozor především během zimních měsíců.

Pepřinec roste do výšky i do šířky – ve své domovině běžně roste pod stromy, kde zabírá i desítky centimetrů čtverečních. Na tvarování to není ideální pokojovka, ale pokud vám už přerůstá přes hlavu, můžete ho ustřihnout a vrcholové řízky píchnout do směsi písku a rašeliny, kde rychle zakoření.

Pepřinec je ideální i pro úplné začátečníky

Náročnost pěstování: vhodná i pro začátečníky
Velikost: kompaktní rostlina, kterou můžete kdykoliv zmladit
Stanoviště: nepřímé světlo (v blízkosti jižního nebo východního okna)
Substrát: substrát pro pokojové rostliny smíchaný s perlitem a piniovou kůrou
Množení: vrcholovými řízky, které lze rovnou píchnout do substrátu
Zálivka: mírná, vždy až po úplném vyschnutí substrátu
Rosení: ANO
Sprchování: ANO
Hnojení: 2x měsíčně