philodendron scadens
Home,  Katalog pokojovek

Filodendron | Philodendron “Scadens” | Heartleaf Philodendron

Oblíbili jste si philodendrony? Tak určitě stojí za zmínku i tento exemplář. Jedná se o asi nejběžnější philodendron, na který čas od času narazíte i v obchodních centrech. Philodendron Scadens zdobí drobné srdčité listy (proto se v angličtině označuje i jako Heartleaf Philodendron). Roste závratnou rychlostí. Během léta se bez problémů zdvojnásobí nebo ztrojnásobí.

Kde se mu bude nejlépe dařit? Jedná se o nenáročný kousek, vhodný na polici, do knihovny i třeba do závěsného květináče. Je velmi podobný Potosu, který je však v českých domácnostech ještě o něco běžnější. Jeho sytě zelené listy si zachovají svůj lesk na ideálně polostinném stanovišti. Tento filodendron tak určitě nemusí být v blízkosti okna.

Jak to má se zálivkou? Zalévejte ho tak akorát – ani málo ani moc. Nedostatečnou zálivku poznáte na první pohled. Listy philodendronu budou svěšené a celá rostlina se bude tvářit jako bez života. Odstátá voda však do žil vžene spoustu elánu. Hlídejte si, abyste philodendron zbytečně nepřelívali. Bohatě stačí zalít až po úplném proschnutí substrátu. Jinak mu budou žloutnout listy.

Ačkoliv se jedná o velmi nenáročnou pokojovku, tak oceňuje i rosení nebo zvlhčování vzduchu. Netrpí však příliš na nízkou vzdušnou vlhkost. Jsou i mnohem náročnější kvítka (třeba maranthy). Konečky listů tedy budou hnědnou spíše výjimečně. Philodendron vždy roste jen odstátou vodou, jinak by se mu časem na listech objevily bílé skvrny.

Filodendrony jsou ideální pokojovky pro začátečníky, kteří si musí dát pozor spíše na to, aby svého nového kamaráda z rostlinné říše nezahrnuli extrémně velkou pozorností.

Philodendron Scadens je stejně jako ostatní filodendrony jedovatý. Zjara ho můžete přesadit do substrátu z rašeliny, perlitu a piniové kůry. Rašelinu lze nahradit i substrátem pro pokojové rostliny. Nakonec má rád i občasné přihnojení. Na tvarování není sice ideální, ale jeho dlouhé šlahouny můžete kdykoliv ustřihnout a nechat ve vodě zakořenit.

Nenáročný philodendron s listy ve tvaru srdce

Náročnost pěstování: vhodná i pro začátečníky
Velikost: kompaktní rozměry, pne se po tyči nebo jako převislá rostlina
Stanoviště: rozptýlené světlo (východní, západní okno)
Substrát: rašelina s příměsí piniové kůry a perlitu
Množení: vrcholovými řízky, které se nechají zakořenit ve vodě
Zálivka: zalévat vždy až po vyschnutí substrátu
Rosení: ANO
Sprchování: ANO
Hnojení: 2x měsíčně