Jak zhubnout 10 kg

jak zhubnout 10 kg
zdroj: istockphoto.com

Trápí vás problémy s nadváhou? Potřebujete rychle shodit přebytečné kilogramy? Přečtěte si, jak zhubnout 10 kg a udržet si svou novou postavu. Samotné hubnutí je totiž jen polovina úspěchu. Pokud drasticky omezíte příjem potravy, zhubnete sice, dočkáte se však i takzvaného jojo efektu a vaše kila se rychle vrátí zpět – a často k nim i nějaké deko přibude.

Omezte sacharidy v jídelníčku

I když se snažíte hubnout, nikdy byste se v jídle neměli striktně omezovat a snižovat svůj příjem až pod bazální metabolismus. Je důležité si příjem energie zajistit z kvalitních potravin. Zároveň je ale nezbytné omezení sacharidů. Ty se nacházejí ve všech obilovinách (pšenice, oves, rýže), v luštěninách, v ovoci a v zelenině. Doporučuje se vynechat především potraviny bohaté na cukr a bílou mouku, tedy všechny sladkosti a bílé pečivo. Ovoce můžete během diety konzumovat v omezeném množství, zeleninu pak téměř neomezeně.

Dejte přednost kvalitním tukům a bílkovinám

Když omezíte sacharidy, zůstane vám dostatek prostoru pro konzumaci tuků a bílkovin. Tuky by měly plynout především z rostlinných zdrojů. Hovoříme pak o takzvaných nenasycených mastných kyselinách, nacházejících se především v semínkách a ořeších. Bohaté na ně tedy jsou zejména kvalitní rostlinné oleje.

Co se týká bílkovin, zde se fantazii meze nekladou. Zařaďte do svého jídelníčku libové maso, vejce, nízkotučné sýry, tvaroh i další mléčné výrobky. Rostlinné bílkoviny můžete čerpat z ořechů či luštěnin, které sice obsahují i sacharidy, ale jejich konzumace se určitě doporučuje.

Kromě dodržování těchto zásad dbejte také na dostatečný příjem vitamínů, minerálů a vlákniny. Nezanedbávejte ani pitný režim. Vypít byste měli alespoň 2,5 litru tekutin denně. Ideální je čisté voda a bylinné čaje.

Hýbejte se

Ať už chcete zhubnout 5 nebo 10 kilo, je důležité se hýbat. Najděte si pohyb, který vám dělá radost a tomu se věnujte. Nezáleží na tom, zda budete chodit na dlouhé procházky se psem, běhat, jezdit na kole nebo na kolečkových bruslích, cvičit doma či v posilovně. Dobré je však sportovní aktivity střídat, aby vaše tělo dostávalo neustále nové impulsy.

Osvoboďte se od stresu a dalších starostí

Pokud se snažíte hubnout, ale kila na váze neubývají, může to být způsobené i stresem, který na sebe vyvíjíte. Mnoho lidí se zbytečně stresuje například kvůli své dietě. Jsou však i tací, co řeší problémy v práci a další potíže. Stres má na naše tělo negativní vliv v mnoha ohledech, a pokud jím trpíte, může se stát, že nebudete hubnout, i přestože vyvíjíte maximální snahu.

Jak zhubnout 10 kg vám poradí trenér i výživový poradce

Jak zhubnout 10 kg se dozvíte také od svého trenére v posilovně nebo od výživového poradce. Když nevíte, kde začít, určitě doporučujeme návštěvu výživového specialisty, protože až 70% podíl na hubnutí má právě stravování a zbývajících 30 % úspěchu je tvořeno pohybem.