Jak začít podnikat

jak začít podnikat
zdroj: pexels.com

Nebaví vás vaše zaměstnání a přemýšlíte nad změnou? Poradíme vám, jak začít podnikat bez komplikací. Pro spoustu lidí je podnikání velkým strašákem a nedokážou si představit, že by začali pracovat sami na sebe. Jakmile se do toho však pustí, ocení volnost, kterou jim právě podnikání v porovnání se zaměstnáním přináší. Co vše je tedy nutné vyřídit pro hladký start a následný průběh?

Vyberte obor a zařiďte si volnou živnost

Pro podnikání v Čechách potřebujete živnostenské oprávnění. To vyřídíte na živnostenském úřadě. Můžete vybírat z živností volných, vázaných a řemeslných. Zatímco ty vázané a řemeslné vyžadují splnění některých specifických podmínek, živnost volnou si může vyřídit každý, kdo splní obecné podmínky pro podnikání.

Musíte být starší 18 let a způsobilí k právním úkonům. Cena za vyřízení živnosti je dnes 1 000 Kč. Zároveň se musíte registrovat na finančním úřadě, u okresní správy sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny. To vše za vás ale může vyřídit sám živnostenský úřad. Z nezbytné administrativy do začátku do bude vše.

Rozvíjejte marketingové aktivity

Abyste byli už na začátku podnikání úspěšní, potřebujete zákazníky. Ti k vám však nepřijdou sami. I když máte zcela unikátní produkt, musíte mu zajistit kvalitní reklamu. Nebojte se proto investovat peníze do vhodných marketingových aktivit. Může to být reklama na internetu, letáčky ve schránce, billboardy nebo některý z dalších účinných reklamních nástrojů. Uvidíte, že na sebe spokojení zákazníci nenechají dlouho čekat.

Stanovte správné ceny

I když si říkáte, že na začátek tolik peněz nepotřebujete, že dáte ceny nižší, myslete na to, že se vám tyto ceny budou v budoucnu špatně zvyšovat. Svou práci byste tak rozhodně neměli finančně podceňovat. Nebojte se nastavit ceny srovnatelné s konkurencí. Když zákazníci nakupují u nich, mohli by přece za shodnou cenu nakupovat i u vás.

Pracujte na sobě, rozvíjejte se a vzdělávejte se

Zatímco v zaměstnání máte svou cestu nalinkovanou, jako podnikatel se řídíte vlastními pravidly a jste sami sobě pánem. Většina podnikatelů začíná jako OSVČ. Živí pouze sami sebe a nemají žádné zaměstnance. I v takovém případě je však důležité dbát na sebevzdělávání a hledat cesty, kam se můžete dále posunout. Pokud se vzdělávat nebudete, hrozí, že zakrníte.

Nevíte, jak začít podnikat sami? Založte si s partnerem firmu

Když nemáte obor, ve kterém byste mohli nebo chtěli působit sami na sebe, vyplatí se už založení obchodní společnosti, například společnosti s ručením omezeným. Tato společnost má nyní minimální kapitál 1 Kč a ačkoliv se s jejím založením pojí nějaké poplatky, jedná se o velmi výhodnou možnost spolupráce dvou nebo více podnikatelů.