Jak vyndat klíště

jak vyndat klíště, které je přisáté
zdroj: pixabay.com

Klíšťová sezóna je v plném proudu, proto byste se měli naučit, jak vyndat klíště, aby za sebou zanechalo co nejméně neplechy. Klíšťata jsou dnes velmi nebezpečná, protože přenášejí lymskou boreliozu a klíšťovou encefalitidu. Jsou potenciálním nebezpečím pro vás samotné a samozřejmě i pro vaše domácí mazlíčky.

Klíště snadno chytnete od jara až do podzimu. Na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu naleznete konkrétní informace o aktivitě klíšťat, která se během roku mění. V době, kdy je nejvyšší, byste měli sebe i své domácí mazlíčky pravidelně kontrolovat. Klíště snadno chytnete v lese i na dvorku.

Jak vyndat klíště, aby se nepřetrhlo

Protože je klíště celé infekční, neměli byste se ho přímo dotýkat, ale měli byste ho vyndávat v rukavicích. Ne vždy však máte ideální podmínky, takže ho můžete vytočit i prstem. Vždy si po manipulaci s klíštětem důkladně umyjte ruce. Čím déle se klíště nechá zakousnuté, tím je vyšší riziko infekce, proto ho vyndejte bez zbytečného odkladu.

Místo přisání klíštěte vydezinfikujte a poté s klíštětem velmi opatrně kývejte ze strany na stranu, dokud nevypadne. Pokud je klíště velmi malé, můžete jej vyjmout i vatovou tyčinkou nebo navlhčeným tamponem. Po vytažení klíštěte opět aplikujte dezinfekci. Klíštětem neotáčejte po směru ani proti směru hodinových ručiček, protože tak hrozí, že se odtrhne jeho přední část, která může způsobit pod kůží zánět.

Co s přetrženým klíštětem

Pokud se vám klíště nepodaří vyjmout a kusadla zůstanou v kůži, doporučujeme navštívit lékaře, který postižené místo prověří. Z kusadel však nehrozí přenos infekce. Většinou místo jen zarudne a vyhnisá.

Jak usmrtit klíště

Klíště nejlépe zlikvidujete, pokud jej zabalíte do papírového kapesníku či ubrousku a zapálíte. Další možností je jeho spláchnutí do toalety. Zacházejte s ním jako s infekčním materiálem, proto ho rozhodně nemačkejte v prstech ani na něj nešlapejte.

Místo vkusu klíštěte pravidelně kontrolujte. Rána by se během několika dnů či týdnů měla uklidnit, pokud se tak nestane, vyhledejte lékaře.