Jak vyčistit pračku

jak vyčistit pračku s chemií i bez ní
zdroj: pixabay.com

Každá pračka se časem zanese. Hrozí jí usazený vodní kámen, nevzhledná plíseň i nepříjemný zápach, který se dere ven po otevření dvířek bubnu či zásuvky na prací prášek. Poradíme vám, jak vyčistit pračku s pomocí chemie i bez ní. Díky pravidelné údržbě prodloužíte životnost své pračky a nestane se, že byste ihned po skončení záruční doby museli volat opraváře.

Vyčistěte pračku jedlou sodou a octem

Jedlá soda i ocet jsou látky, které bojují s vodním kamenem i dalšími nečistotami. Protože pračka je poměrně dost uzavřené zařízení, nemůžete ji ručně dokonale vyčistit. Dostanete se akorát do samotného bubnu a do filtru. Hadice, která může být plná nečistot, však zůstává dále zanesená.

V případě, že vaše pračka zapáchá, nasypte do dávkovače na prací prášek přibližně půl hrnku jedlé sody. Do části dávkovače určené pro máchání prádla nalijte ocet. Dva hrnky octu pak můžete přidat přímo do bubnu. Nastavte prací cyklus na 90 °C, s délkou alespoň 3 hodiny. Pračku takto pusťte na prázdno. Jestliže máte čas, můžete program před mácháním přerušit a to pustit až ráno. S použitím octa a sody můžete pračku čistit pravidelně, a to aniž byste museli sahat po chemických přípravcích.

Dávkovač pracího prášku omývejte horkou vodou

Pravidelně také čistěte dávkovač na prací prášek, který lze z mnoha moderních praček pohodlně vyjmout. V dávkovači často zůstávají zbytky pracího prášku a mají tendence se zde usazovat i další nečistoty z prádla. Dávkovač stačí omýt pod proudem tekoucí horké vody, případně dočistit jemným kartáčkem. Velké nečistoty tvoří především prací gely a tekuté aviváže.

Pravidelně čistěte i filtr a těsnění pračky

Ačkoliv filtr je u většiny praček snadno přístupný a těsnění vidíte na první pohled, málokdo řeší nečistoty na těchto místech. Do filtru se lidé často dívají poprvé tehdy, když se jim pračka ucpe a přestane fungovat.

Těsnící guma v blízkosti dvířek bývá plná chlupů, vlasů a dalších drobných nečistot. Může zachytit i papírové kapesníčky, které jste zapomněli před praním vyndat. Stačí ji otřít vlhkým hadříkem namočeným do octové vody. Filtr byste měli čistit každé tři měsíce. Jak ho z pračky vyndat se dočtete v návodu na použití.

Jak vyčistit pračku s použitím chemie

Pokud vám soda s octem nestačí a máte pocit, že je nezbytné sáhnout po větším kalibru, můžete si vytvořit domácí čistící přípravek ze Sava, kdy ho naředíte s vodou v poměru 1:1. Tímto roztokem vyčistíte těsnění pračky, na kterém se může nacházet případná plíseň. V roztoku vymácháte ručník či hadr a ten dáte prát na teplotu 90 °C, opět na dlouhý program.

Abyste se vyhnuli nečistotám v pračce, tak její buben a těsnění po každém vyprání usušte nebo nechte vyschnout. Pračku nenechávejte zavřenou, ale dvířka mějte vždy pootevřená.