Jak se zbavit vší

jak se zbavit vší z vlasů
zdroj: pexels.com

Vši jsou nepříjemným parazitem, který trápí především malé děti ve školkách a ve školách. V dětství se s nimi určitě setkal každý z vás. Jistě si pamatujete, jak jste seděli u stolu a maminka či babička vám jemným hřebínkem vyčesávaly vši z vlasů na bílý papír. Tyto způsoby hubení vší nejsou ani dnes překonané. Dají se však kombinovat s dalšími metodami a provádět tak mnohem efektivněji. V aktuálním článku vás seznámí se způsoby, jak se zbavit vší snadno, rychle a především spolehlivě.

Použijte speciální přípravek na vši

Šampony a různé spreje jsou dnes osvědčenou cestou, jak dát sbohem těmto nepříjemných parazitů. Zakoupíte je téměř v každé lékárně. Před jejich aplikací si nezapomeňte přečíst příbalový leták, protože se jedná o chemii, která samozřejmě může způsobit nežádoucí reakce ve vlasech a na pokožce. Podle návodu tak provedete první odvšivení a za pár dní, pokud se vši ještě objeví, můžete postup zopakovat. Přípravek totiž většinou zahubí pouze dospělé vši, nikoliv hnidy a larvy.

Mrtvé hnidy odstraňte mechanicky

I když použijete speciální šampon nebo sprej na vši, je nezbytné mrtvé hnidy z vlasů vyčesat. Ideálně vlasy namočte a hustým hřebenem hnidy z mokrých či vlhkých vlasů vyčešte. Před česáním je doporučujeme ještě opláchnout octovou vodou. Poté hnidy vyčesejte na bílý papír.

Jak se zbavit vší přírodní cestou? Připravte si olej s francovkou

Účinky odvšivovacího přípravku si můžete pojistit ještě zábalem z francovky, kterou smícháte s olejem nebo s rostlinným glycerinem. Olej řeďte s francovkou v poměru tři díly oleje na jeden díl francovky. Glycerin smíchejte v poměru dva díly francovky a jeden díl glycerinu. Takto vytvořenou směs aplikujte na vlasy a nechte působit (olej se aplikuje na jednu hodinu, glycerin na 30 minut). Hlavu poté umyjte běžným šamponem.

Účinnou prevencí je též tea tree olej, který přidáte do šamponu nebo si smícháním s vodou vytvoříte sprej a ten aplikujete na vlasy i na pokožku hlavy.

Potenciální nebezpečí vší

Vši způsobují pocity svědění ve vlasech, za ušima a na krku. Mohou zadělat i na další nepříjemné infekce, které se rozšíří rozškrábanými ránami. Samotné vši nepřenáší žádné infekční choroby, i tak se je však nevyplatí podceňovat.