Jak se zbavit octomilek

jak se zbavit octomilek z ovoce
zdroj: pexels.com

Jistě znáte drobné mušky zvané octomilky, které se často vyskytují v našich příbytcích. Létají v blízkosti ovoce, zeleniny nebo také ze substrátu, do kterého přesadíte pokojové rostliny. Ačkoliv neštípou, je jejich přítomnost v domácnosti nežádoucí. Poradíme vám, jak se zbavit octomilek přírodní i chemickou cestou. Vyberte si způsob, jaký vám nejvíce vyhovuje.

Udržujte doma maximální čistotu

Octomilky se méně častěji vyskytují v domácnostech, ve kterých je dobře uklizeno. Protože se živí na čemkoliv, co kvasí, objevují se například v blízkosti zkaženého ovoce a zeleniny nebo u odpadkového koše. Prevencí proti nim tak je pravidelné vynášení odpadků a kontrolování stavu ovoce. To, které podléhá rychlé zkáze, doporučujeme bez odkladu zkonzumovat, nebo skladovat v chladničce. Protože octomilky jsou drobné, tak mají i velmi malá vajíčka, která kladou na potraviny. Pokud je nechcete pozřít, je správné uskladnění potravin nevyhnutelné.

Octomilky často ochutnávají buchty a koláče. Ani ty byste tak neměli nechávat na kuchyňské lince. Vrhají se též na džusy, šťávy a další sladké nápoje, které rovněž patří do chladničky.

Nepřelévejte pokojové rostliny

Octomilky často lítají v blízkosti rostlin, i když se nimi neživí. Žijí však ve vlhké půdě, do níž rády kladou vajíčka. Proto je často naleznete v zemině. Vyhnout se jim můžete tedy tak, že budete udržovat své květiny spíše v suchu, čímž jim pravděpodobně neuškodíte, ale naopak prospějete.

Jak se zbavit octomilek ze zamořené domácnosti? Pomůže lapač, masožravka nebo koření

Na octomilky se dají pořídit speciální lapače, napuštěné insekticidy. Vypouštějí feromony, přitahující octomilky, které pak postupně ve vaší domácnosti vymřou. Jeden proužek lapače vydrží zhruba tři měsíce a doporučujeme ho nalepit v blízkosti okna.

Na octomilky pomáhá také vybrané koření. Ke květinám můžete dát stroužek česneku, který je spolehlivě odradí. Do misky na okno nebo na kuchyňskou linku zase nasypte hřebíček.

V neposlední řadě si domů můžete pořídit masožravou rostlinu, pro níž se octomilky stanou vítanou potravou. Masožravky jsou na pohled velmi zajímavé, vyžadují však náročnější péči, proto si před pořízením nové rostlinky určitě přečtěte, jak se o ni správně starat, aby vám hned neuhynula.