Jak poslat balík

jak poslat balík poštou nebo PPL
zdroj: pixabay.com

Potřebujete poslat rozměrnou zásilku a nevíte, jaké služby využít? Kromě České pošty přichází v úvahu také PPL, GLS, Geis a další soukromé přepravní společnosti, které často nabízejí větší a propracovanější portfolium než Česká pošta. Balík těmito službami se vám však může prodražit. Poradíme vám, jak poslat balík někomu jinému v Čechách. Dozvíte se, kdy se vyplatí ho zaslat na dobírku.

Jak poslat balík poštou

Česká pošta má pobočky ve všech městech a i v některých menších obcích. Proto je pro většinu lidí nejjednodušší zajít na Českou poštu, vyplnit papír k podání a zásilku odeslat.

Pošta standardně přijímá balíky do váhy až 50 kg, které je schopna předat adresátovi i doma, pokud ho zastihne. Balík do 30 kg mu můžete nechat zaslat také na libovolnou poštu v Čechách. Česká pošta rovněž přijímá nadrozměrné zásilky, a to až do hmotnosti 850 kg.

Jestliže posíláte poštou cennosti, doporučujeme zvolit cenný balík, za který pošta ručí do výše až 1 000 000 Kč. Když zase na doručení zásilky spěcháte, tak se hodí využít expresní balík, který bude doručen v ten samý den, pokud jej na poštu zanesete do 10:00.

Když nechcete svůj balík posílat doporučeně, tak samozřejmě nemusíte. V takovém případě ho můžete poslat obyčejně. Nelze ho však sledovat, takže pokud se náhodou nedoručí, tak vy to pravděpodobně ani nezjistíte.

Jestliže chcete ke svému balíku připojit dobírku, samozřejmě můžete. Znamená to, že balík není předem zaplacený, ale adresát zaplatí až při převzetí zboží. Tuto službu Česká pošta samozřejmě nabízí za příplatek a vyplatí se vám tehdy, když adresát na zboží spěchá a vy mu ho bez úhrady nechcete zaslat.

Jak poslat balík se soukromým přepravcem

Vyberte si, kterého přepravte chcete využít. Na webu většina z nich má praktické kalkulačky, takže si sami přibližně spočítáte, kolik za doručení balíčku zaplatíte. Následně ho můžete odvést do depa nebo si zajistit vyzvednutí na požadované adrese.

Jak balík připravit na cestu

Svůj balík vždy důkladně zabalte. Jestliže se jedná o křehké zboží nebo o zboží, které se nesmí klopit, doporučujeme nechat si tyto informace uvést na krabici.

K zabalení využijte papír nebo fólii. Čitelně vyplňte adresáte i odesílatele, aby se v případě nedoručení balík mohl vrátit zpět na vaši adresu. Dovnitř balíku nezapomeňte dát vhodnou výplň, aby přepravované předměty v krabičce nehrkaly. Výplň je zároveň ochrání před možným poškozením.