Jak napsat životopis

jak napsat životopis
zdroj: pixabay.com

Životopis je dokumentem, bez něhož se dnes neobejde nikdo, kdo si hledá zaměstnání. Již ve škole nás učili, jak napsat životopis, abychom se ním mohli prezentovat ve své budoucí práci a předehnat další uchazeče. Bohužel mezi zájemci o práci je teď velká konkurence a v některých oborech se na jednu pozici hlásí i desítky uchazečů. Jak napsat správně životopis, aby na personalistu dobře zapůsobil?

Využijte vzor strukturovaného životopisu

Životopis si můžete vyhledat pod zkratkou „CV“, která je odvozena od latinského Curriculum Vitae. Jedná se také o tzv. strukturovaný životopis. Ten si připravíte v libovolném textovém editoru. Nepíšete ho ve větách, ale pouze v odrážkách uvádíte všechny důležité informace o své osobě.

Životopis se zpravidla dělí na několik částí. Jde o: základní údaje, pracovní zkušenosti, vzdělání, jazykové znalosti, počítačové dovednosti, zájmy. To vše můžete ještě doplnit fotografii.

Nelžete, prodávejte jen své znalosti a zkušenosti

V životopisu nikdy nelžete, bez ohledu na to, jak dobře dané informace na papíře vypadají. Pokud budete lhát, tak velmi pravděpodobně vyjde pravda u pracovního pohovoru najevo a vy se zbytečně diskreditujete. Uvádějte tak pravdivé informace o svém dosaženém vzdělání a stávající praxi. Pokud jsou ve vašem životopise nějaká prázdná místa, která nevíte, jak vhodně vyplnit, nic do nich neuvádějte. Personalista se vás však pravděpodobně zeptá, takže určitě mějte připravenou odpověď.

Zohledněte pozici, na kterou se hlásíte

Pokud se hlásíte na pozici úředníka, tak pravděpodobně nebude personalistu zajímat, že jste měli brigádu, na níž jste doplňovali zboží v supermarketu. Mnohem lépe zapůsobí praxe na finančním nebo městském úřadě. Vždy se tak do strukturovaného životopisu snažte uvádět informace, které s vybranou pozicí souvisejí.

Co se týká vzdělání, dnes již není zvykem uvádět základní školu, protože se předpokládá, že základní vzdělání má již každý. Jako první tak pište střední školu. Pokud máte několik vysokých škol, tak nemusíte uvádět ani tu.

Prodat vás dokážou jazykové znalosti a další oborové zkušenosti. Na těch si proto dejte hodně záležet.

Jak napsat životopis se dozvíte i na internetu

Když nevíte, jak napsat životopis a nechce se vám pátrat ve školních sešitech, podívejte se na internet, kde naleznete spoustu užitečných rad a tipů. Některé weby nabízejí také vzory, které stačí jen upravit a váš nový životopis je na světě.